Alla klasser | 13:46:59 | Joel
Där med börjar vi sammanfatta dagens medeldistans tävling.Vädret var idag inte lika inbjudande vilket märktes på de tävlande som avlägsnade sig snabbt efter att de gått i mål.
I skogen bjöds härlig orientering i alla klasser. Störst idag var givetvis Daniel Hubmann som efter lördagens miss, satte ner foten och visade vem som är bäst i världen just nu.
Man får heller inte glömma bort Maria Magnusson, som vinner både långdistansen och medeldistansen och visar att hon är ett namn att räkna med.
I D18 vinner Tove Alexandersson precis som Maria Magnusson båda tävlingarna och visar att hon är ett namn för framtiden.
I H18 gör Love Berzell även han en storstilad insats och vinner båda tävlingarna.
I H20 vann Olle Boström dagens tävling. Olle som i lördags råkade ut för någon typ av olycka och slog sig blodig.
D20 klassen vanns av Anna Segersson men efter ett mycket beklagansvärt misstag med en felande kontroll tvingades man stryka D20 klassen från j-cupen.
Med denna sammanfattning avslutar vi Livebloggen och hoppas att alla där hemma haft nöje av vad som skrivits.
Vi ses i skogen!
/Joel Käll Karlsson |