25-manna 9/10 - 11/10
- 2 jul 2026

Nu är det dags att anmäla sig till årets 25-mannaresa. 25-manna går i år i Huddinge, nära Kungens kurva. 25-manna-stafetten på lördag och 25manna-medlen med WRE-status på söndagen.
Vi kommer att åka från Växjö i minibussar på fredag eftermiddag (cirka 15.00) . Någon minibuss kan säkert gå senare om intresse finns.
Vi kommer i år att bo på Hagabergs Folkhögskola, Södertälje (Samma boende som några år tidigare) cirka 30 minuter bilresa till arenan + gångväg)
Frukost ingår på lördag och söndag och på lördagskvällen en huvudrätt med salladsbuffé.
Vi åker i minibussar och 32 sängplatser på boendet (går att boka till flera), så vi hoppas att även en del reserver och övriga supportrar vill hänga med på resan. På lördagen finns möjlighet att springa en öppen bana eller anmäla sig till löparbanken om man hamnar utanför laget. På söndagen är det Medeldistanstävling med WRE-status
Sträckor och lagsammansättning
I år är det damer som springer den sista sträckan. Ett 25mannalag ska bestå av
• minst 9 herrar varav minst en H16 eller yngre
• minst 9 damer varav minst en D16 eller yngre
• max 8 H21
Karta Skala 1:7 500, ekvidistans 5m för samtliga sträckor
Så alla behövs för att få ihop ett lag.
Vi behöver din anmälan senast 16/8. Anmälan via klubbaktiviter på Eventor.
Egenavgiften för resan är 900:- för resa, boende med frukost 2 nätter, samt middag lördagskvällen
I anmälan i Klubbaktiviteter finns möjlighet att ange övrig information om annan påstigningsort än Växjö. Ange om du vill ha ett vegetariskt alternativ på den gemensam middagen på lördagskvällen. Ange eventuella allergier eller liknande.

